"Japonya, Sinop nükleer santralinden vazgeçiyor" iddiası

Projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıktığı bildirildi

Sinop İnceburun’daki nükleer santral projesini üstlenen Japonya'nın liderliğinde kamu ve özel kurumların oluşturduğu konsorsiyumun, Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti nedeniyle projeden vazgeçmeyi değerlendirdiği iddia edildi. İnceburun'da kesilen ağaç sayısı 650 bini aşarken, projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıktığı belirtildi.

Japon Nikkei gazetesi, Japonya'nın Türkiye'de nükleer enerji santrali kurma projesinden vazgeçmeye hazırlandığını yazdı.

Reuters'ın aktardığı habere göre, Japonya'nın liderliğinde kamu ve özel kurumların oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından üstlenilen projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıkarak yaklaşık 5 trilyon yene (44 milyar dolar) yükseldiği bildirildi.

Nikkei, maliyet artışının temel nedenlerinin 2011 yılında Japonya'daki Fukushima Daichi nükleer santralinde meydana gelen nükleer kazanın ardından daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı olduğunu yazdı.

Japon-Fransız konsorsiyumu Türkiye'nin ikinci nükleer santralini Sinop'a yapmak için anlaşmıştı. Proje, Japonya'nın altyapı ihracı alanında model gördüğü bir girişim olarak görülüyordu.

Ekim ayında İnceburun’daki nükleer santral projesi nedeniyle kesilen ağaç sayısı 650 bini aşmıştı. 

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım