"Tepeden olmadı, bir de tabandan deneyelim"

'Demokrasiye çağrı grubu', hedeflerini yerel yönetimler için aday arayışı ve katılımcı demokrasiyi geliştirmek olarak açıkladı

T24

Farkı siyasal çizgilere sahip çok sayıda sivil toplum örgütü 'Demokrasiye çağrı grubu' adlı bir oluşumda bir araya geldi.

Bugün İstanbul’da bir basın toplantısı ile kamuoyunun önüne çıkan oluşum, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi ve sonrasında sivil toplum örgütlerini ve demokratları 'demokrasiye çağrı grupları' çatısı altında buluşmaya davet ediyor. Hedeflerinin yerel yönetimler için aday arayışı ve saptaması olmadığının altını çizen grup, temel hedefini katılımcı demokrasiyi geliştirmek ve pekiştirmek olarak açıkladı.

Merkezi yönetimlerin özellikle yerel sorunları çözmekte başarısız kaldığı savunuldu ve bir konuşmacının söylediği gibi “Tepeden, merkezden  olmadı, olmuyor, bir de tabandan deneyelim” diye özetlenebilecek bir model öneriyor.

Basın toplantısında İstanbul’un yanı sıra çok sayıda kentte 'demokrasiye çağrı grupları'nın oluştuğu belirtildi ve bütün Türkiye’yi kapsayacak bir örgütlenme için çağrı yapıldı.

Aynı toplantıda söz alanlar 31 Mart 2019’un bir son değil bir başlangıç olduğunun altını çizdiler ve merkezi vesayeti aşmanın ve yurttaş katılımının ancak yerel  yönetimlerde mümkün olabileceğini savundular. Keza merkezi yönetimin kendisinden farklı düşünce ve siyasal çizgileri savunanların görevden alınıp yerlerine kayyım atanması eğiliminin açıkça ve resmen ifade edildiğine dikkat çekerek, demokrasiye çağrı gruplarının mücademe amanlarından birinin de buna karşı çıkmak olduğunu belirttiler.

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım