ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı

"ABD Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması için talimat verdim"

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. ABD Büyükelçiliği de Tel Aviv'den Kudüs'e taşınacak. Trump, kararını açıklarken, Kudüs’ün modern İsrail hükümetinin merkezi olduğunu savundu ve İsrail’in egemen bir devlet olarak kendi başkentini belirleme hakkı olduğunu söyledi.

Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Yirmi yılı aşkın süre geçti ancak nihai barışa yaklaşabilmiş değiliz. Ben, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmenin zamanının geldiği konusunda kararlıyım.

Trump'tan açıklama öncesi gelen mesaj: Gecikmiş bir karar

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ün başkent olması yönündeki kararı konusunda kabinesini bugün bilgilendirdi. Trump, Kudüs'le ilgili kararının çoktan alınması gereken bir karar olduğunu söyledi. Trump'ın bu sözleriyle kendinden önceki ABD başkanları olan Bill Clinton ve George W. Bush'un Kudüs'le ilgili sözlerini tutmadıkları imasında bulunduğu düşünülüyor.

Öte yandan Trump'ın bu hamlesine karşılık dünyada tepkiler çığ gibi yükseliyor. Dünyadan ve sıcak bölgedeki ülkelerden, Filistin-İsrail arasında bir savaşa neden olabilecek bu karar nedeniyle Trump yönetimine tepkiler yağıyor. 

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım