Babasının oğlu... Sarraf'ın babası da ambargoyu delmekle suçlanıp ABD ile işbirliği yapmış
ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tutuklanan Türkiye ve İran vatandaşı Rıza sarraf'ın babasının da aynı suçtan ABD’den ceza aldığı ortaya çıktı.
Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre,Rıza Sarraf'ın babasının ABD'de “yaptırım delme” cezası aldığına ilişkin belgeyi ortaya çıkaran CHP'nin ABD temsilcisi Yurter Özcan, durumu şöyle özetledi: "Sarraf'ın babasının cezasında yüzde 75 indirim yapılmış" “2013 yılında Reza Zarrab’ın babası Hüseyin Zarrab’a ABD Hazine Bakanlığı tarafından kesilen 9.1 milyon dolarlık ceza, Zarrab’ın babasının işbirliği ve verdiği ek bilgiler/yanıtlar üzerine 2.2 milyon dolara düşürülmüş. ABD tarafından yapılan indirim yüzde 70 civarına denk geliyor.”  "Babası aldığı cezayı bile ödemedi" Özcan, babası Hüseyin Zarrab'ın ardından, şimdi de oğlu Rıza Sarraf'ın “işbirlikçi” olmasını “ilginç” olarak nitelendiren Yurter Özcan, “Reza Zarrab yakalanmadan ve acaba işbirliği yapacak mı tartışmaları yaşanmadan yillar önce babasının ABD ile işbirliği yapması çok ilginç. Reza babasının yüzde 75 indirim aldığı bu cezayı da ödemediğini bugün mahkemede iddia etti” dedi. "Dubai'deki döviz bürosu üzerinden ambargoyu deldi"  ABD Hazine Bakanlığı'nın baba Zarrab için hazırladığı resmi ceza belgesine göre, Hüseyin Zarrab, Dubai'deki Al Nafees adlı döviz bürosu üzerinden, ABD yaptırımlarını delmiş.  ABD'nin bunu belirleyip, kendisine ceza kesmesi üzerine, ABD yetkilileri ile masaya oturan, savunma ve pazarlık yapan Hüseyin Zarrab, cezayı çok büyük ölçüde indirmeyi başartmış.  ABD Hazine Bakanlığı'nın ceza belgesine göre, Baba Zarrab'ın verdiği savunmadan, Bakanlık şu çıkarımları yapmış;  -Al Nafees'in Birleşik Arap Emirliklerinde bir ofisi vardır ve sofistike ya da karmaşık bir yapısı olmayan bir finansal kurumdur.  - Al Nafees uyarıyı alması ile birlikte yabancı varlıkları kontrol ofisinin soruşturması ile işbirliği içinde olmuştur  -Al Nafees küçük bir işletme olması ve düşük karlılğı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nin uyarıda belirtilen miktarın tümünü talep etmesi durumunda, işletmenin hayatta kalamayacaktır. Ancak Rıza Sarraf'ın New York'taki davada yaptığı açıklamalar, ABD Hazine Bakanlığı ile sonuna kadar işbirliği yapan babası Hüseyin Zarrab'ın, son anda cayarak, kendisine kesilen cezayı ödemediğini de ortaya çıkardı. Davada yargılanan tutuklu sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, çapraz sorguda Rıza Sarraf'a babasına kesilen bu cezayı da sordu. Ancak Rıza Sarraf, babası Hüseyin Zarrab'ın “o cezayı hiçbir zaman ödemediğini” beyan etti.

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım