Başbakan Yardımcısı Şimşek NTV'de konuştu, Uğur Gürses'ten yorum geldi: Londra'da da bunları anlatacaksa hiç gitmesin
Şimşek: MB aslında bağımsız olduğunu, gerektiğinde gerekeni yapacağını ortaya koymuştur

T24 Haber Merkezi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in NTV’deki konuşmalarını değerlendiren Hürriyet yazarı ekonomist Uğur Gürses, “Aynı şeyleri tekrarlayacaksa Londra’ya hiç gitmesin” yorumunda bulundu. Şimşek’in Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte, yatırımcılarla görüşmek için gelecek hafta İngiltere’nin başkenti Londra’ya gideceği duyurulmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) doların 5 liraya yaklaşmasının ardından aldığı faiz kararının ‘geç’ bir adım olduğunu söyleyen Şimşek, aynı zamanda ise kararı ‘güçlü' olarak nitelendirmişti. Şimşek aynı zamanda, “Sanki gelişmekte olan ülkelerde sorun yok da Türkiye'de sorun var gibi gösterildiğini de görüyoruz. ABD'de uzun vadeli faizler hızla artarak yüzde 3'ü aştı. Yüzde 3 kritik bir eşiktir. Bunun etkisi oluyor. ABD doları tüm para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu trendler Türkiye'ye özgü değildir. Türkiye'yi olumsuz anlamda ayrışmasına sebep olan gelişmeler var. Seçim arifesindeyiz. Maliye politikasına ilişkin endişeler var. Mali disiplin konusundaki tereddütler yersizdir. Para politikasının tepkisi zaman aldı. Bunlar da güven kaybında etkili oldu. Merkez Bankası güçlü bir tepkiyle aslında bağımsız olduğunu gerektiğinde gerekeni yapacağını ortaya koymuştur” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN - Şimşek: MB'nin faiz kararı geç ama güçlü bir adımdı; Türkiye, piyasalarla inatlaşmayacak

Başbakan Yardımcısı’nın NTV’ye yaptığı açıklamaları kişisel Twitter hesabından değerlendiren Gürses ise “Şimşek NTV'de söylediklerini aynı şekilde tekrarlayacaksa Londra'ya hiç gitmesin” dedi.


TIKLAYIN - Erdoğan'ın konuşması yatırımcılara güven vermemişti; Başbakan Yardımcısı ve Merkez Bankası Başkanı yeniden Londra'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta İngiltere’ye yaptığı seyahatte Bloomberg’e konuşmuş ve 24 Haziran’daki seçimlerden sonra da para politikasına müdahale etmeyi sürdüreceği yönündeki açıklamaları yatırımcılarda kaygı yaratmıştı. Sonraki dönemde, Türk Lirası büyük değer kaybetmişti.

Merkez Bankası çarşamba günü geç likidite penceresi borç verme faiz oranının yüzde 13,5'ten 16,5'e yükseltirken; dün de ihaleler yoluyla oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarının mevcut 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabileceği duyuruldu.

Aynı saatlerde de ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın gelecek hafta İstanbul ve Londra'da finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla bir araya geleceği açıklandı.

Şimşek ve Çetinkaya, İstanbul'da 28 Mayıs Pazartesi günü finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla görüşecek. Daha sonra İngiltere'ye hareket edecek olan Şimşek ve Çetinkaya, 29 Mayıs Salı günü Londra'da yabancı fon yöneticileri ve iş adamlarıyla buluşacak.


Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım