Bir bebeğin aylık mama ve bez masrafı 700 lira oldu
Mama ve bebek bezlerine bir yılda yüzde 120 zam

Mama ve bebek bezi fiyatlarında ki zamla, ailelerin masrafları arttı. Eknonomik krizle, bir yılda yüzde 120'yi aşan zam gerçekleşti. Bir yaşından küçük bebeğin masrafları 324 TL'den 724 TL'ye çıktı.

Birgün'den Ekin Akyaz'ın, bir yıllık anne olan Esra Balmumcu ile yaptığı röportajda, Balmumcu, “Geçen ay 16 TL’ye aldığım bebek bezini şimdi 22 TL’ye alabiliyorum” dedi.

“Ürün içerisindeki sayı azaldı”

Balmumcu: “En ucuz mamayı kullanmama ve sadece sabah kahvaltılarında vermeme rağmen haftada 17 liraya yakın mama masrafımız oluyor. Bir ay önce maliyeti 10 liraydı. Üstelik bu yalnızca mama, bir de günde 6 kere değiştirdiğimiz bebek bezleri var ki onlar da el yakıyor. Geçen ay 16 TL’ye aldığım bebek bezini şimdi 22 TL’ye alabiliyorum. Üstelik ürünün içerisindeki adet sayısı da azaldığı için, hafta içerisinde ikinci pakete geçmemiz gerekiyor.”

Bir bebeğin meyve suyu, su ve süt için ayrı biberonlar kullanması gerektiğini ifade eden anne Balmumcu, “Biberonu yeni değiştirdim 4 ay önce 12 liraya aldığım biberonu şimdi 24 liraya alabildim. Bunlar sadece zorunlu masraflar. Emzik fiyatı bile iki katına çıktı. Pişik kreminden ıslak mendile kadar pek çok üründe fiyatlar arttı” diye konuştu.

Bu temel kalemlerde toplam masraflarının ayda 700 lirayı geçtiğini belirten Balmumcu, “İnternetten sipariş vererek daha ucuza almaya çalışıyoruz ama orada da fiyatlar çok yüksek. İki ay önce marketten 15 liraya aldığım pişik kremi şimdi markette 30 internette 22 lira, biz de nasıl baş edeceğimizi şaşırdık” dedi.

Balmumcu sözlerine şöyle son verdi: “Ben ikinci bebeğime hamileyim, çocukların daha pek çok masrafı olacak bir kere sağlıklı beslenebilmesi için ek gıdalar arttığında her besin grubundan takviye gerekiyor. Patatesin bile 6-7 lira olduğu bir ülkede o takviyeleri nasıl sağlayacağız? Ayrıca, bebeğin kalacağı ev soğuk olamaz bu doğalgaz zamlarıyla evi nasıl gerektiği kadar ısıtacağız? Bunların hepsini düşünüyoruz, o nedenle oldukça kaygılıyız.”


Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım