Erdoğan: AK Partililer koşacak ki Türkiye yürüsün

"Ülkemizin geleceğinin inşasını üstlenen AKP kadroları her konuda bilgi ve birikim sahibi olmak zorundadır"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP'nin düzenlediği şehircilik günü toplantısında konuşuyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Ülkemizin geleceğinin inşasını üstlenen AKP kadroları her konuda bilgi ve birikim sahibi olmak zorundadır. Birer siyasi temsilci olmanın ötesinde birer kanaat önderi ve dava insnaı olmakla beraber milletle aramızda köprü olmalıdır. 

"31 Mart seçimelrindne alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum.

"Biz İstanbul'u kendi kimliğimizle daha da geliştirdik.

"Bazıları göçebe kavramı üzerinden milletimizi iğnelemeye kalkıyor; biz yerleştiğimiz her yeri âbâd etmiş bir milletiz.

"Bizim tüm şehirlerimizde taşla toprak arasında insanımızın kültürünü görürsünüz. Bir şehri aziz kılan o şehrin sakinelridir derken şehirle insan arasındaki ilişkiyi analtırlar. Yahya Kemal bizim şehirlerimizi, "Ecdat bir eyre yerleşeceği zaman önce mescidini yapar, onun yerine hamamını kondurur, yakınına da mezarlığını seçer" diye anlatır. Yani şehircilik anlayışı bu ve böylece toprak imana gelir diyordu. Şimdi böyle bir anlayış var mı? Murat, buna dikkat et! Biz kendi arkadaşlarımıza söylüyoruz. Diyoruz ki dikey mimari yok yatay miamrı. Önce mescit, sonra sosyal donatı ağı, okuldur.Onun ardından çevrecilik, yeşillendirme ve bu arada inşaatlrın devamı. Vatandaş diyecek ki, 'Buraya yerleşilir.'

"AK Parti'nin çevrecilik şehircilik anlayışı bu bunu göstermemiz lazım. Bugüne kadar milyonlarca fidanı diktik. Biz ağaç kesen iktidar olmadık, diken olduk.

"(Kılıçdaroğlu'na) Çıkmış okul yapmaktan bahsediyor. Bay kemal sizin zihninizin köşesinde böyle bir şey yok. Bu kadar analtıyoruz kulağı duymuyor, ne kadar öğretmen atadık analtıyoruz, kulağı duymuyor.

"Bu ülkede yalanı en güzel kim söyler' diye sorduklarında hiç düşünmeden cevap verin, Bay Kemal.

"Buhara, Semerkant, Şam, Bağdat gibi medeniyetimizin sembol şehirlerine baktığımızda cetlerimiz inşa etmiyorlar ibadet ediyorlardı. Mimarinin ihtişamı ile manevi derinliğin birleştiği şehirlerimize yeterince sahip çıkamamız en büyük kaybımızdır.

"Gönül çoraklaşmasının önüne geçmekte henüz tam anlamıyla başarılı olamadık. Bu ekip kadınıyla, genciyle, erkeğiyle daha çok çalışacak. 

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım