Futbola dövizden  gol üstüne gol

Dolar ve Avro'daki yükseliş kulüpleri zora soktu, maliyetler 2 katına çıktı.

Dövizdeki artış, yıldız futbolcularına dolar ve Avro bazında ödeme yapan ‘Dört büyükler’i zor durumda bıraktı. Son döviz artışından sonra haziran-ağustos arasındaki fark yüzde 30’u aşarken, yaşlı yıldızları ikna etmek için kontratları uzun vadeli hazırlayan kulüpler, öngörülmeyen ödemelerle karşı karşıya kaldı. Yerli futbolcularına TL üzerinden ödeme yapan Başakşehir de Adebayor, Clichy ve Arda’nın sözleşmeleriyle kur farkından nasibini aldı. Kulüp başkanlarını en çok zorlayan durum ise gelirlerin Türk Lirası, giderlerin döviz olması...  

Pepe zirvede Türkiye’de ödeme yükü en ağır futbolcu, Real Madrid’den Beşiktaş’a bonservis bedeli olmadan imza atan stoper Pepe oldu. 4 Temmuz 2017’de yıllık 4.75 milyon Avro’ya (o zamanki kura göre 19.1 milyon TL) imza atan Portekizliye Beşiktaş, yeni kurlarla yıllık 37.5 milyon TL ödeme yapıyor. Negredo, 4 Ağustos 2017’de yıllığı 4.35 milyon Avro’dan (18.2 milyon TL) imzalarken şu an 34.3 milyon TL kazanıyor. Babel’in Türk Lirası üzerinden yıllık gideri 7.8 milyon TL’den 16.4 milyon TL’ye, Quaresma’nın ise 8.2 milyon TL’den 16.9 milyon TL’ye yükseldi.  

G.Saray'ın yükü ağır Dursun Özbek yönetiminde ligde iddialı bir kadro kurmak isteyen G.Saray, geçen yaz transfer döneminde yaptığı transferlerle büyük ses getirmiş ve sezon sonunda ipi göğüslemişti. Sarı-Kırmızılılar, 2017 yazında aldığı ve hâlâ kadroda bulunan (Ndiaye hariç) 6 isim; Gomis, Feghouli, Mariano, Fernando, Maicon ve Belhanda için toplam 34 milyon Avro bonservis bedeli ve yıllık 18.35 milyon Avro maaş yükünün altına girmişti. Bu 6 ismin imza tarihleri baz alındığında yıllık ücretleri 2017 yazında 74.7 milyon TL’yken güncel kurda 143.1 milyon TL’ye ulaştı.  

Yüzde 100’e yakın F.Bahçe’de 2017 yaz transfer döneminde kadroya dahil olan 3 isim; Valbuena, Soldado ve Giuliano, maddi yük anlamında dikkat çeken isimler oldu. Resmi olmayan bilgilere göre, 2017 yaz transfer döneminde o günkü kurla 43 milyon TL maaş yükünün altına giren Sarı-Lacivertliler, güncel Avro kuruyla bu 3 oyuncuya yıllık 82.4 milyon TL ödeme yapacak. F.Bahçe’de Skrtel’in yükü 8 milyon TL’den 19.6 milyon TL’ye, Josef de Souza'nın maliyeti 5.9 milyon TL’den 15.7 milyon TL’ye tırmandı.  

En pahalı 2 yerli Barcelona’dan Başakşehir’e 15 Ocak 2018’de kiralık olarak gelen Arda Turan; yarım sezon için 2, yıllık ise 4 milyon Avro’ya imza atmıştı. İmza attığı kur üzerinden yarım sezonluk maliyeti 9.2 milyon TL olan Arda’nın güncel kurlarla yıllık maaşı 31.2 milyon TL’ye yükseldi. Çin Ligi’nden Trabzonspor’a geri dönen Burak Yılmaz’ın yıllık geliri de 14.6 milyon TL’den 27.6 milyon TL’ye ulaştı.    

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım