Irak Meclisi, Kürdistan referandumunu reddetti

İsrail Adalet Bakanı Şaked, "İsrail ile Batı ülkelerinin Kürdistan Devleti’nin kurulmasında menfaati olduğunu" savundu

Irak meclisi dünkü oturumda Barzani’nin 25 Eylül’de gerçekleştireceği “bağımsızlık referandumunu” reddetti. Meclis, Başbakan İbadi’ye Irak’ın bütünlüğünü korumak için tedbirleri alma yetkisi verdi.

Irak meclisi dünkü oturumda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştireceği “bağımsızlık referandumunu” reddetti. Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, “Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti” dedi. Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini ifade etti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı. Irak Meclisi, Başbakan Haydar İbadi’ye Irak’ın bütünlüğünü korumak için gerekli tüm tebdirleri alma yetkisi de verdi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani referandum sonuçlarının kabul edilmemesi halinde, sınırları kendilerinin çizeceklerini söyledi. Barzani, referanduma karşı çıkan Türkiye ve İran'ın da sınırlarını kapatamayacağını ileri sürdü. Referanduma günler kala BBC'ye konuşan Mesud Barzani, referanduma karşı çıkan Türkiye ve İran'ın kendi çıkarları nedeniyle sınırlarını kapatmayacağına inandığını söyledi. Barzani, referandumdan sonra Bağdat yönetimiyle görüşmelerin başlayacağını söyledi. Görüşmelerde "sınırlar, su ve petrolün" söz konusu olacağını belirten Barzani, Bağdat yönetiminin görüşmelere yanaşmaması durumunda sınırları kendilerinin çizeceğini söyledi.

Barzani dün Kerkük'e de tehlikeli ve kışkırtıcı bir ziyaret düzenledi. Barzani, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ve Peşmerge komutanlarıyla bir araya geldi. Kerkük İl Meclisi'ndeki Türkmenler ve Arap bloğu ise Barzani ile görüşmeyi reddetti.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, dün katıldığı bir konferansta, İsrail’in Irak Kürtleri’nin bağımsızlığını desteklediğini yineledi. Şaked, "İsrail ile Batı ülkelerinin Kürdistan Devleti’nin kurulmasında menfaati olduğunu" savunarak ABD'den destek istedi.

İsrailli muvazzaf general Yair Golan da İsrail’in ajandasındaki Kürt devleti planını ortaya koydu. ABD’de açıklamalarda bulunan küstah Galon, PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini belirterek Türkiye, İran, Suriye ve Irak topraklarında kurulacak Büyük Kürdistan'ın bölge için faydalı olacağını iddia etti.

Zor ve baskıyla empoze ediyor

Irak’ın doğusundaki Diyala İli Meclis üyesi Sacid Anbagi, IKBY’nin 25 Eylül’de kentte yapacağı referandumun “selametle geçmeyeceği” uyarısında bulundu. Anbagi, “IKBY Başkanlık süresi dolmuş Mesut Barzani ve partisi, bağımsızlık referandumunu Diyala ve Peşmerge’nin kontrol ettiği diğer bölgelere zor ve baskıyla empoze etmeye çalışıyor” dedi.

Rakipler Erbil’de yuvarlak masada

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Değişim Hareketi (Goran) iki yıl aradan sonra ilk defa bir araya geliyor. Erbil’de düzenlenecek toplantı gündemin ilk maddesinde Kürt meclisinin 14 Eylül’de yeniden faaaliyete geçirilmesi var. ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un aynı saatlerde Erbil’de olması bekleniyor.

Bölgedeki tüm aktörlerin karşı çıkmasına rağmen etnik çatışmaya yol açması kaçınılmaz görülen referandum kararında ısrar eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu öğrenildi. Referandum sürecinde tek desteği İsrail’den gören Mesut Barzani’nin İsrail’de etkin görevlerde bulunan Kürt kökenli Yahudiler sayesinde hem referandumda elini güçlendirmeyi planladığı hem de kendisine alan açmaya çalıştığı ifade ediliyor. Kuzey Irak’ta yayınlanan İsrail-Kürt Dergisi, yayınladığı dosyada İsrail ve Barzani ilişkilerine yer vermiş, İsrail’de yaşayan yaklaşık 200 bin Yahudi’nin geri dönmesine yönelik beklentileri yazmıştı. Söz konusu dosyada Hem İsrail’deki Kürt Yahudileri’nde hem de Barzani ailesi ve çevresinde bu beklentinin olduğu vurgulandı. İsrail kurulduktan sonra Irak ve Suriye’deki Yahudilerin büyük bir operasyonla ülkeye getirilip, parlamentoda çeşitli kademelerde görev verildiği biliniyor. İsrail’in ülkeleşme döneminde Molla Mustafa Barzani ile kurduğu ilişkiler, Mesut Barzani ile de artarak devam etmişti. İsrail bu ilişkilerin neticesi olarak 25 Eylül’de yapılacak referandumunda Barzani’ye tek destek veren ülke olarak dikkat çekiyor. MOSSAD tarafından finanse edildiği iddia edilen ve Barzani ailesi tarafından da alan açılan İsrail Kürt Dergisi, pek çok yazısında Kürt- İsrail ilişkilerini derinleştirmek için faaliyet yürütüyor.

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım