İskender Özturanlı'dan Tarımın Çöküşüne Derin Bakış!

İskender Özturanlı kişisel Youtube kanalında yayınladığı son videosunda Türkiye tarımının çöküşünün nedenlerini, etkilerini ve toplumsal yükseliş ve yenilenme için tarıma dönüşün gerekliliğini derin bir şekilde açıklamış.

İskender Özturanlı'nın tarımın çöküşü konulu analizinden öne çıkan başlıklar şöyle:

Tarım kültürünün çözülüşü ile önce aldatıcı bir sanayi toplumu kurulmak istendi ancak sonuç olarak onu da kuramadık. Görüyoruz ki hiç bir üretimimiz yok. Bundan dolayı giderek çözülen bir toplum haline geldik.


Türkiye'de tarım meselesine sadece teşvikler üzerinden bakmamak gerekir. Türkiye'de tarım meselesine çözülen bir toplum meselesi olarak bakmak gerekir.
Tarımla uğraşanlar çocuklarını kentlerde mavi yakalı beyaz yakalı yönetici olmaları için okuturken kırlar boş kaldı


Türkiye tarımı yeniden düşünmek zorunda ancak tarım üzerine düşünmek köylüye mazot vermek ya da finansal kaldıraçlarla onu yeniden yeniden hükümetin yaptığı gibi borç kıskacına bırakmak demek değildir. Türkiye deki tarımın yeniden kurtulması için sermayenin büyüklerin elinden kalmaması lazım tabana yayılması gerekiyor.


Türkiye'de ki tarımın kurtuluşu insanın ve toplumun yeniden kurtuluşu demektir.
 

Sanayi toplumu olamamış,tarım toplumundan çözülmüş hizmetler sektöründe global bir rekabeti yakalayamamış bir toplumda.yeniden tarımın serveti ve sermayeyi adaleti ve eşitliği yeniden dağıtmak üzerine bir araç, aracı olduğunu asla ihmal etmemeliyiz lütfen bunu bir daha düşünelim.

Tarımın kurtuluşu devler ve filler üretmek değil. Normal yaşayan normal tüketen insanlığa dönmektir.

Türkiye tarımı bitmiştir bunu 16 yıllık AKP neoliberal şiddeti bitirmiştir. 

Tarımın kurtuluşu yerel hayatın yeniden yeniden hayata geçmesi ile gerçekleşecektir.

Yeniden döneceğiz kırlara doğaya üretime tabi toprak hala elverişli olursa...

İSKENDER ÖZTURANLI

 

 

 

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım