Merkez Bankası faiz artırdı, hükümetten ilk açıklama geldi

“Para politikasının kredibilitesini sağlamanın ve yatırımcıların güvenini tekrar kazanmanın vakti geldi"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında, geç likidite penceresi borç verme faiz oranının yüzde 13,5'ten 16,5'e yükseltilmesine karar vermesinin ardından hükümetten ilk açıklama geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Para politikamızın güvenilirliğini ve yatırımcı güvenini yeniden kazanmanın vakti” yorumunda bulundu.

 

Başbakan Şimşek, kişisel Twitter hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Para politikasının kredibilitesini sağlamanın ve yatırımcıların güvenini tekrar kazanmanın vakti geldi. Hükümet, mevcut cari açığı düşürmek ve Merkez Bankası’nın enflasyonu indirme çabalarını desteklemek için mali disiplini ve yapısal reformları (ihtiyatlı makro tedbirler de dahil olmak üzere) sürdürmeye kararlıdır.

TCMB Başkanı ve PPK üyelerinin TL’deki düşüşü ve fiyat istikrarının sağlamak için atacakları gereken her adımda tam desteğim var. Türkiye’nin hiçbir makro ekonomik problemi çözülemez değil, problemleri daha önce çözdük yine yapabiliriz."

 

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım