ODTÜ'de öğrencilerin yanı sıra pankartı basan matbaanın sahibi de gözaltına alındı
Mezuniyet töreninde açılan pankartlarla ilgili 4 öğrenci tutuklanmıştı

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Erinç Sağkan, ODTÜ mezuniyet töreninde açılan pankartla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 öğrencinin tutuklanmasının yanı sıra pankartı basan matbaanın sahibinin de gözaltına alındığını söyledi.

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’a konuşan Sağkan, savcılığın soruşturmayı genişlettiğini belirterek, terörle mücadele şubesine öğrencilerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadıklarının sorulduğunu ifade etti.

Başkan Yardımcısı Sağkan, "Taşınan pankartta hakaret olduğu iddiası var. Delil ortada, taşıyanlar ortada. Toplanacak delil yok, kaçma şüphesi yok. Üç gündür gözaltında tutulmaları bile kamuoyuna gözdağı” diye konuştu. Pankartta yer alan karikatürün suç unsuru taşımadığı üzerine mahkeme kararı olduğunu hatırlatan Sağkan, "Bu pankarttan dolayı ceza almaları mümkün değil” dedi.

Medya Topluluğu'nun ekipmanlarına el kondu

Mezuniyet günü rektörden izin alarak çekim yapan ODTÜ Medya Topluluğu'nun ise protestoları yayınlayarak "ODTÜ'yü küçük düşürücü duruma soktuğu” gerekçesiyle ekipmanlarına el kondu. Topluluk, Twitter hesabından yaptıkları açıklamada, "Rektör Danışmanıyla olan görüşme sonucunda ODTÜ Medya Topluluğu'nun etkinlikleri askıya alınmış, zimmetimizde olan tüm ekipmanlara el konulmuştur. Bu süreç içerisinde henüz topluluk içerisindeki arkadaşlarımıza kişisel olarak bir soruşturma başlatılmadığını söylediler” dedi.

DW Türkçe'ye bilgi veren ismini vermek istemeyen toplululuk üyesi bir öğrenci, "Biz sadece olayları yansıttık. ‘Bizim ekipmanlarımızla bizi kötülüyorsunuz' dendi ama iddia edildiği gibi herhangi bir algı yaratma çabamız yoktu” diye konuştu.


Etiketler

İLGİLİ HABERLER


En çok okunanlar

Tümü
Doku uyuşmamış!

Doku uyuşmamış!

Elfij Elmas adım adım zirveye

Elfij Elmas adım adım zirveye

‘Cumhuriyet’le var olduk’

‘Cumhuriyet’le var olduk’

Diyabetli çözüm bekliyor

Diyabetli çözüm bekliyor

Göçmen  aileye aşı yok

Göçmen aileye aşı yok

CHP yerelde hızlı davrandı

CHP yerelde hızlı davrandı

AKP’de İzmir stresi

AKP’de İzmir stresi

ABD: YPG ile ilişki taktiksel

ABD: YPG ile ilişki taktiksel

Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım