Ödül vermeye gelen heyet geri çevrildi
Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a edebiyat ödülü vermek üzere Türkiye’ye gelmek isteyen Michel Laurent ve Sylvie Jan İstanbul Havalimanı’nda 40 saat gözaltında tutulduktan sonra ülkelerine geri gönderildi.
Cezaevinde “Seher” adlı hikâye kitabı kaleme alan ve kitabı çeşitli dillere çevrilen Demirtaş, 10 Şubat’ta Emmanuelle Colas Yayınevi tarafından verilen ve Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan “Montluc Direniş ve Özgürlük” ödülüne layık görülmüştü. Ödülü Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a teslim etmek üzere yayınevi tarafından görevlendirilen Michel Laurent, 18 Mart’ta geldiği İstanbul Havaalanında, “ülkeye girişinin yasaklandığı” gerekçesiyle Türkiye’ye alınmadı. Laurent ile birlikte ödülü vermek için Türkiye’ye gelen Sylvie Jan’ın ise, Laurent’ı yalnız bırakmaktan korktuğu için Türkiye’ye giriş yapmadığı öğrenildi.

Etiketler

İLGİLİ HABERLER


Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım