Aslında bu yazımı yaklaşan 1 kasım seçimlerine ayırmıştım. Ancak, bundan önceki seçimlerde partilerin, seçim sonrası mağlubiyetlerine ilişkin uydurdukları bahanelerin komiklikleri gözümün önüne gelince, siyasi analiz yapmak  içimden gelmedi.

Bu içine kapanmış,neredeyse '' meleklerin cinsiyetini tartışan''siyasi kadrolar ve mevcut ezberlerinin,onları  toplumun büyük kesiminin nezdinde ''çözümün'' değil  ''sorunun'' bir parçası olarak görülmelerine neden olduklarını belirtmek isterim.

Oğuz Atay'ın ''Tehlikeli Oyunlar'' kitabında söylediği gibi; 

'' Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor,bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor. Anlıyormusun?'' noktasındayız.

Gelelim konumuza; mevcut siyasi partilerin ''Endrüstriyel ilişkiler üzerinden ve sosyolojik temelli toplumu okuma yöntemi ve siyaset yapma anlayışı yerine, değerler sistemi üzerinden toplumu okuma ve siyaset yapma tekniğini'' benimsemeleri,

 Özel Politika Gerektiren Hassas Grupların yada başka bir ifadeyle, Dezavantajlı Grupların, 783.562 km karelik bu Vatan topraklarında istenilen yaşam standardına ulaşmalarının önündeki en büyük  engeldir..

 Özel Politika Gerektiren Hassas Grupları kabaca,Kadınlar,Kalıtsal Sağlık Sorunu olan Bireyler,Parçalanmış Aileler,Mevsimlik Tarım İşçileri,Gecekonduda Yaşayanlar, Üstün Zekalı Çocukları vs. saydığımızda aslında toplumun büyük çoğunluğunun, çapı ve kapasitesi sınırlı erkek eğemen bir yönetici grubu tarafından, onların ilkel inanış ve değerleriyle yönetildiğinide görmekteyiz.

Yaklaşan seçimler öncesi  ve Ekonomik krizin kapıda olduğu bir dönemde, gelecek hükümetin, bir kişiye istihdam yaratmanın 125.000 dolarlık bir maliyet oluşturmasını göz önüne alarak,uzmanlık alanımda olan Engelsiz turizm projesini kısa vadede yaşama geçirmesinin kaçınılmaz olduğunu hatırlatmak isterim..

Bu konuda rakamlar oldukça çarpıcı;

Örneğin Avrupa'da Kalıtsal sağlık sorunu olan birey sayısı 130 milyon civarındadır.Bunların %70'inin  seyahat edebilir konumda olduğu bilinmektedir.Yaklaşık 65-80 milyar Euroluk bu harcama potansiyeline sahip bu insan grubu,Türkiye'nin ''2007'den bu tarafa Engelsiz Kentler oluşturamamasından, Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik sorununu çözümemesinden'' dolayı İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelere yönelmektedir..

En fazla Turistin geldiği ülkelerden bir olan Almanya  ise daha ilginç, kalıtsal sağlık sorunu olan birey sayısı 7 milyon ve harcama potansiyeli ise 2,5 ila 4.8 milyar Euro,

Hal böyle iken,Türkiye'nin brüt dış borç stokunun, 2015 yılının ilk çeyreğinde 392,8, net dış borç stoku ise 234,3 milyar dolar olarak gerçekleştiği göz önüne alınırsa Engelsiz Turizmin Türkiye için ne kadar önemli olduğu ortadadır..

Engeller takılmak için değil, aşılmak içindir..

Etiketler

Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım