“Yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder” 

 

Atalarımız "yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder” diye boşa dememişler. 
Kırk yıl aklımdan geçse, devletin borçlanma tercihi açısından IMF’ nin daha iyi olduğunu savunacağım aklıma gelmezdi. Bunu bile  başardınız ya gerçekten helal olsun. Neyse,

Emperyalist devletlere karşı Kurtuluş savaşı vermiş, hedefi ülkesinin "Muassır  medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkması olan" bir milletin ferdi olmak ve böyle bir devletin de yurttaşı olmak, tabiki gurur kaynağıdır. Bende doğal olarak her Türk vatandaşı gibi  gurur duyarım.
Ancakkkk geçmişin Anti-Emperyalist duruşu suistimal edilip, toplumsal sorunların üzerinin örtülmesinde "Şal" görevi görüyorsa orada müdahale etmek, inancımızın emri, tarihimizin bize  dayattığı en önemli misyondur.

2013 yılında  IMF'ye olan son borç taksitimizide ödedikten sonra, Allah'tan hayırlısı ,dört yıldır bir IMF "Ninnisidir" tutturduk gidiyoruz.
Oysa biz biliyoruz ki, Ninni kulağa hoş gelir.İyidir ,hoştur ,rahatlatır ama asıl amacı UYUTMAKTIR..

Şu IMF neymiş bir bakacak olursak,
Bilindiği üzere 1947 yılından itibaren fiilen çalışmaya başlayan , Uluslararası bir organizasyon olan IMF, bilinenin aksine az miktarda kredi veren bir kurumdur, hatta IMF 'nin bir ülkeye kredi veriyor olması demek, diğer ülkelerinde o ülkeye karşı rahatlıkla borç verebilecekleri mesajını da içerir. Bu krediler esasen, borç kapatmak yada dış ticaret dengesini sağlamak için değil, borç alan ülkenin  ekonomisinde "yapısal" düzenlemeler yapmak için verilir.
Çünkü verdiği kredi bizim gibi, ekonomileri kırılgan olan ülkelerin  piyasadan alacağı borçlanma faizinden daha düşük ve daha uzun vadelidir. Ayrıca verdiği o parada üye ülke vatandaşlarının ve devletlerinin hakkı ve alacağı vardır, o da ayrı mesele.

Peki IMF bunu yaparken temel amacı nedir?

1) Kredi açtığı ülkenin (İstenildiğinde Teknik personel dahi görevlendirdiği) ekonomik alt yapısını düzenleyerek, borçlarını düzenli ödeyebilecek  konuma gelmesini sağlamak.

2) Küresel ekonomik döngüsel akımın sorunsuz bir şekilde işleyişini sağlamak.  (Siyasi menfaatleri ayrı bir tartışma konusu)

Şimdi soru şu;
Eylül 2017 ,yani dün itibariyle,
--- Dış Ticaret Açığının %85 artarak, 8 milyar 135 milyon dolara yükseldiği,
---Geçen yılın eylül ayına göre ithalatın % 30.6 artıp buna karşın ihracatın ise %8.7  arttığı 
---Mevcut borçlarını çevirmek için  200 milyar dolara ihtiyacı olan bir ülkenin ,kendini ve uygun gördüklerini "Milli",uygun görmediklerini "Gayri Milli" ilan etme yetkisini elinde bulunduran hükümetinin ;
---Piyasadan yüksek faizli borç alması mı "Milli bir politik tercihtir',
Yoksaaaa;
--- İkide bir marifetmiş gibi "Ekmek, Kur’an çarpsın borcumuz yok" dediği İMF'den “düşük” faizli kredi alması mı “Milli” tercihtir. 

 

Etiketler

Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım