Grip aşıları her soğuk algınlığı veya viral salgınlardan bizi korur mu?

Grip ve gribal enfeksiyon yapan yüzlerce hatta binlerce çeşit virüs vardır.

Rinovirüsler en sık üst solunum yolu enfeksiyonu yapan virüslerden sadece bir tanesidir. Bu virüslerde kendi aralarında alt tiplere ayrılır. Rinovirüslere karşı aşı geliştirme çabaları sürmekle birlikte 2017 yılında yeni bir yöntem geliştirildiği ve önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde de piyasada olacağı söylenmektedir. Fakat henüz bir etkin bir aşısı yoktur.

İnfluenza virüsler yine üst solunum yolu enfeksiyonu yapar ve influanza A (HN diye bildiğimiz alt türleri (H5N1,H7N9 …vb) ve influenza B diye iki türü vardır. Bu virüse karşı aşı yapılmakla birlikte maalesef her yıl aşılanmak gerekir ve yaptırdığımız aşılarda da bütün HN virüsleri bulunmaz . Her sene salgın yapan başka bir tipi olur ve virüs devamlı kendinde değişiklik yaparak bağışıklığı atlatmaya çalışır. Hac ziyareti nedeniyle ülkemizde pek çok kişi Suudi Arabistan’a gitmektedir. Bir virüs olan MERS-CoV özellikle develerden insanlara bulaşan ve öldürücü enfeksiyona sebep olan Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından da bildirimi zorunlu hastalık olarak bilinmektedir. Coronavirüs ailesinden olan bu virüsün aslında açılımı Ortadoğu Solunum Sendromu  Coronavirüsü ( Middle East Respiratory Syndrome Coronavirüs ) dür. Baş harflerinin bileşiminden ismini almakta olan bu virüs ailesi aynı zamanda SARS (Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu -Severe Acut Respiratory Syndrome) virüsünü de barındırmaktadır. SARS virüsü 2003 yıllarında saptanırken MERS-CoV virüsü 2012 yılında ilk defa Ortadoğu da ve özellikle Suudi Arabistan’da saptanmıştır. İlk vaka görüldüğünde korkulmuş olmasına rağmen SARS kadar insanlar arasında bulaşıcılığı olmadığı anlaşılmıştır. Sonuçta hayvandan insana geçen bir virüs olması ve hızla yayılabilir olması ve genelde ölümle sonuçlanabilmesi hastalığın erken tanımı ve hastanın erken izolasyonu için çok önemlidir. Grip benzeri semptomların olması ve ayırt edici özelliğinin olmaması önemli bir sorundur. Dolayısı ile yurt dışına çıkıp ki özellikle orta doğuya ziyarette bulunan kişilerde grip benzeri semptomlar olduğunda vakalar takibe alınmalıdır. Olası vakalar takibe alınmalı ve kesin vakalar izole edilmelidir. Yakın temastan kaçınılmalıdır (1metre den daha yakın ve 15 dakikadan uzun temas süresi yakın temas olarak nitelendirilmektedir). Bu virüse karşı da aşı bulunmamaktadır. Yaptırdığımız grip aşıları bu virüse karşı maalesef bizi korumamaktadır.

Sonuç olarak grip aşısı yaptırdık diye kalabalık ortamlarda kendimizi güvende hissetmeyelim. Yakın temastan mümkün olduğunca uzak ortamlarda bulunmayı tercih edelim salgın anlarında mümkünse salgın bölgelerine seyahat etmeyelim. İyi beslenmeli ve direncimizi yüksek tutmalıyız.

Etiketler

Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım