Nedir bu "Probiyotikler"

Son zamanlarda probiyotiklere ilgi daha da artarak devam etmekte ve bir çok çalışma yapılmaktadır! Peki nedir bu probiyotikler? Basit deyimle vücudumuzun içerisinde ve serisinde hatta tüm organlarında bulunan dost bakterilerdir diyebiliriz.

"Probiyotikler" dost bakterilerdir. Evet şimdiye kadar bize bakteriler diğer genel deyimle mikroplar hep zararlı olarak söylenmişti değil mi!
 
Ama eski çağlardan günümüze ulaşan probiyotikli yiyecekler (Orta asyanın kefiri ,kımızı...) bazı ürünler  bakterileriyle faydalıdır ve sağlıklıdır diye artık bilinmektedir.Orta Asya' da 100 yaşını aşan bir çok insan vardır.
 
Erişkinler , çocuklar,yenidoğan bebekler hatta gebelerde yapılan araştırmalarda birçok sorunda etkili ve güvenli olduğu gösterilmiştir.Bu etki her probiyotik bakteri türüne göre farklı olmaktadır.Yani her bakteri herşeye iyi gelir diyemiyoruz.Örneğin 2015 yılında avrupa beslenme topluluğu (ESPGHAN) antibiyotik kullanımına bağlı ishal önlemek isteniyorsa kullanılması gereken probiyotik bakteri türü lactobacillus rhamnosus olarak ( kısaca LGG deniyor bu probiyotiğe) açıklamıştır.Yine üst solunum yolları ve kadınlardaki idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek ve önlemek  için lactobacillus acidophilus faydalı bir bakteri yani probiyotiktir. 
 
Bazı hastalık gruplarında faydalı olduğu kesinleştirilen probiyotikler vardır . Bu kesinleşmiş hastalıklar turist ishali ( genelde artık turistik olarak bir yere gittiğinizde ishal olmamak için probiyotik tüketmelisiniz deniyor) ,ani ishaller ( akut gastroenterit olarak söylenmekte , bunu tedavide kanıtlanmış probiyotik LGG dir),antibiyotik kullanımı sonrası ishali önleme (LGG önerilir) dir.
 
Birçok hastalık içinse veri mevcuttur ama yeterli değildir . Bu hastalıklar allerjik hastalıklar,solunum yolu enfeksiyonları sayılabilir.

Etiketler

Müzik Dinle Argivit Tetrazinc Ageflor Kapsul Betamega Tablet kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım