Yaz geldi cilt kanserine karşı uyanık olalım

Güneşlenmeyi seviyoruz peki korunuyor muyuz ?

Cilt kanserleri ileri yaşlarda, güneş ışığına maruz kalan bölgelerde veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ortaya çıkan ve cildin tabakalarından kaynaklanan, hücrelerin aşırı bir şekilde  kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan kanserlerdir. Cilt kanserleri en çok görülen kanser türüdür. Tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturur. (Sıklığı son 50 yılda %1000 oranında artmıştır.Tüm kanserlerin %40’ı). Deri kanserlerinin 90%’ı güneşten gelen UV ışığı sebebi ile gelişir.Cilt kanserleri ileri yaşlarda, güneş ışığına maruz kalan bölgelerde veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ortaya çıkar. Günün belli dönemi (10 dan 16 ya) özellikle UV için tehlike oluşturmaktadır. Cilt kanserleri en çok görülen kanser türüdür. Tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturur.(http://kanser.gov.tr/kanser/kanser-turleri/43-cilt-kanseri.html).

Cilt kanserleri sıklıkla ölüme sebebiyet vermezler. En çok görülen kanser türü olmasına rağmen kansere bağlı ölümlerin en az nedenidir.Melanom dışı cilt kanseri riskini azaltmanın en iyi yolu güneş ışığına maruz kalmamaktır.UVB radyasyon, deri kanseri gelişiminde UVA ışınlarına göre daha etkilidir.Ancak yapılan çalışmalar UVA’ya maruz kalmanın da malign melanoma gelişime riskini arttırdığını göstermiştir.Yaygın olarak kullanılan güneş koruyucular, UVB ışınlarını bloklar, fakat UVA’ya geçirgendir.Dolayısı ile UVA’ya karşı koruyucu olmayan güneş koruyucular, malign melanoma gelişme riskini azaltmamaktadır. Kullanılan güneş koruyucuların iyi kalitede olması, hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı koruma içermesi önemlidir.

D vitamini için bol bol güneşlenmek gerekir inanışı yanlıştır. Yaz aylarında saat 10:00’dan önce veya 15:00’den sonra yüz, eller, kollar (vücut %15’i) açık, 6-8 dk/gün güneşe maruz kalmak (günlük işler esnasında) D vit sentezi için yeterlidir.D vitamini depoları 30-60 gün yeter.

Kendinizi güneş ışınlarından korumanın ve ultaviyoleden faydalanmanın dört yolu ; güneşlenirken tişört giymek ; şapka takmak, gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanmak ve güneşten koruyucu kremler kullanmaktır. Güneş koruyucu kremlerde SPF sayısı UVB’ye karşı gücü gösterir. Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş koruyucu sürülmelidir:Maksimum etki için deri tarafından emilmesi sağlanır. Bolca sürülmelidir ,gerekenin yarısı kadar sürülürse %50 az korur. En az 2 saatte bir yenilenmeli, terleme, yüzme sonrası yenilenmelidir.Güneşten korunmada ilk ve tek seçenek olmamalıdır.

Etiketler

Müzik Dinle kamera kilama film ekipman kilama Haber Güncel Haber Spor Saç Ekimi hair transplant Prp Kaş Ekimi Spor haberleri Çikolata Maskesi Kurumsal Yazılım